​KSO, Ar-Ge merkezlerine Uluslararası Proje Hazırlama Eğitimi verdi

Konya Sanayi Odası öncülüğünde, Konya'da Ar-Ge ve tasarım çalışmalarına öncülük etmek, üniversiteler ve kamu arasında bilgi, iletişim ve iş birliği ağı oluşturmak amacıyla kurulan ‘Anadolu Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Ortak İletişim ve İşbirliği Ağı',  Ar-Ge merkezi çalışanlarına yönelik başlattığı, 50 saatlik Uluslararası Proje Hazırlama ve Yürütme Eğitimlerini tamamladı. Eğitime katılan Ar-Ge merkezi çalışanlarına sertifikaları verildi. 
Sertifika töreninde konuşan Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Anadolu Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Ortak İletişim ve İşbirliği Ağı Yürütme Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya’da Ar-Ge merkezi sayısının artırmasını hedeflediklerini ve Ar-Ge merkezlerinin birlikteliğini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Ar-Ge merkezlerinin sürdürülebilir olmasının çok önemli olduğunu aktaran Büyükhelvacıgil, “Konya Sanayi Odamızın öncülüğünde kurduğumuz Anadolu Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Ortak İletişim ve İşbirliği Ağı sayesinde şirketlerimize yardımcı olabilmek adına başlattığımız ilk eğitimimizi tamamladık. Bilgiyi paylaşmak gerçekten çok önemli. Ar-Ge merkezi çalışanlarımızın bir araya gelmesi, sorunları, yeni fikirleri tartışmaları çok kıymetli. Bir şirketimizin Ar-Ge çıktısı başka bir şirketimize de örnek oluyor. Bu oluşumu Konya’mızda başlattık, tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Türkiye’de Ar-Ge merkezleri birlikteliğini kurarak, Brüksel’de Ar-Ge merkezlerimizin bir ofisinin olmasını arzuluyoruz. Bunu başarmak için birlikte hareket etmeliyiz” dedi. 
Ar-Ge merkezi çalışanlarına eğitimi veren Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ersöz de, eğitimler kapsamında Ar-Ge merkezlerinin proje yapmasının önemine değinerek, AB projelerinin takip edilmesinin, bu projelerin çağrısında istenen gereksinimlerin neler olduğunun üzerinde durduklarını söyledi. Ersöz, Ar-Ge merkezi çalışanlarına, AB Projelerinde 2022 yılı çağrılarını değerlendirmeleri tavsiyelerinde bulundu.