KSO’da düzenlenen seminerde konuşan Prof. Dr. Kaykayoğlu: “Toplumsal yaratıcılık gücümüz artırılmalı”

Konya Sanayi Odası’nda “İnovasyon Nasıl Yapılır?” semineri düzenlendi. Semineri veren Prof. Dr. Celaleddin Ruhi Kaykayoğlu,  Konya Sanayi Odası’nın Konya’ya kurduğu Bölgesel İnovasyon Merkezi’nin önemli bir değer olduğunu, çünkü gelecekte rekabetin inovasyon ve inovatif üretimden geçeceğini söyledi.

Dünyanın rekabet gücünün yaratıcılık ve inovasyondan geçtiğini belirten Prof. Dr. Kaykayoğlu,  “Türkiye olarak inovasyon ve inovatif üretim alanında çok geride kaldık. Artık toplumsal yaratıcılık gücümüzü artırmalı ve yüksek inovatif ürünler ortaya koymalıyız” dedi.

Artık üretmek yetmiyor

Yenilik ve inovasyonun birbirinden farklı şeyler olduğunu, bu iki kavramın karıştırıldığını anlatan Kaykayoğlu, “İnovasyon ile yenilik karıştırılmamalıdır. İnovasyonda, ürüne değer katma ve yeni değer oluşturma vardır. Yani ürünü üretmek için harcadığımız paranın karşılığı eğer bize katma değer olarak geri geliyorsa bu inovasyon olur. Ülke olarak dünya ile yarış içerinde olmak istiyorsak, yaratıcı bir sınıf oluşturmalıyız. Artık üretmek yetmiyor; yaratıcı, kaliteli ve inovatif üretim yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Kaykayoğlu, Konya’nın Türkiye’de inovatifliği başarabilecek en önemli şehirlerin başında yer aldığını, Türkiye’nin ilk Bölgesel İnovasyon Merkezi’nin Konya’ya kurulacak olmasının da avantajlar içerdiğini vurguladı.

Programa katılan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Bozkurt Çağlayan ise, Türkiye’yi büyütmenin yolunun sanayiden geçtiğini, ancak bunun klasik sanayicilik anlayışı yerine yüksek katma değer içeren sanayi üretimi ile gerçekleşebileceğini ifade etti.