Arabuluculuk toplantısında konuşan KSO Başkanı Memiş Kütükcü: “Sözün senet olduğu bir kültürün insanlarıyız”

TOBB, Adalet Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından, KSO, KTO ve KTB’nin desteğiyle “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve İş Alemine Faydaları ” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda Türkiye’de Haziran ayında yürürlüğü giren Arabuluculuk Kanunu ve uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, arabuluculuğun ticari uyuşmazlıklarda çok önemli olduğunu ifade ederek, “ABD'de 50 yıldır, Avrupa ülkelerinde ise yaklaşık 40 yıldır uygulanan arabuluculuk sistemi aslında Anadolu iş dünyasına yabancı olmayan bir kavramdır. İşinde, sanatında doğruluktan vazgeçmeyen Ahiler, çoğu zaman arabuluculuk görevini başarıyla yerine getirmişlerdir. Bizler sözün senet olduğu bir kültürün insanlarıyız” dedi. Başkan Kütükcü, arabuluculuğun uyuşmazlıklarda kullanılabilecek dostane bir yöntem olduğunu, mahkeme yoluyla elde edilemeyen pratik ve uzun süreli çözümler sunmayı amaçladığını, karşılıklı iletişimi geliştirerek bozulan ilişkileri de onarabileceğini sözlerine ekledi.

Konya için önemli bir konu

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ise, arabuluculuk konusunda farkındalık oluşturmak için illerde toplantılar düzenlediklerini, konunun işletme sayısının fazla olması nedeniyle Konya için de çok önemli olduğunu belirtti. Arabuluculuğun bir hak olduğunu anlatan Öztatar, İngiltere’de 1.5 milyonu bulan dosyaların sadece yüzde 3,5’inin bir davaya söz konusu olduğunu, büyük bir çoğunluğunun arabuluculuk, tahkim gibi yöntemlerle çözüldüğünü anlatarak arabuluculuğun önemine dikkat çekti.

Toplantıya katılan Konya Cumhuriyet Başsavcısı Neyzen Özcan, Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan da konuşmalarında arabuluculuğun önemini vurgularken, Erzincan Üniversitesi Ticaret Hukuku Ana Bilim dalı Başkanı Doç. Dr. Şafak Narbay, Arabuluculuk Kurulu Üyesi Mehmet Turgay Bilge ile Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Ömer Ulukapı katılımcıların sorularını yanıtladı.