Konya, 2014 yılına rekor ihracatla başladı

Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya’nın Ocak ayları içerisinde ilk defa bu yılın Ocak ayında 100 milyon dolar ihracatı aşarak,  137.7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Başkan Kütükcü, 2013 yılının Ocak ayında 94.2 milyon dolar ihracat yapan Konya’nın, Ocak ayı ihracatını son 10 yılda 6 kat artırarak, 22.9 milyon dolardan 137.7 milyon dolara çıkarmayı başardığını, bu artışın Konya’nın üreten bir şehir olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. Başkan Kütükcü, Konya’nın Ocak ayı ihracatını değerlendirdiği açıklamasında “Üreterek, ihracat yaparak Konya’nın kalkınmasına katkıda bulunan bütün sanayicilerimize teşekkür ediyor, herkesin bu sanayi tesislerine sahip çıkmak zorunda olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ocak ayı ihracatı 10 yılda 6 kat arttı

Konya’nın 2014 yılı Ocak ayında ihracatını, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46.2 oranında artırdığını bildiren Başkan Kütükcü, “2005 yılının Ocak ayında sadece 22.9 milyon dolar ihracat yapan Konya’nın, 2013 yılı Ocak ayı ihracatı 94.2 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Son 10 yılda Ocak ayı ihracatını 6 kat artıran şehrimiz, bu yılın Ocak ayında 137.7 milyon dolarlık ihracatla 2014 yılına iyi bir başlangıç yapmıştır” şeklinde konuştu.

Başkan Kütükcü, Ocak ayında Konya ihracatında ilk sırada makine ve aksamları, ikinci sırada taşıt araçları ve sanayi sektörlerinin geldiğini, bu iki sektörün Ocak ayı toplam ihracatının yüzde 43.7’sini oluşturduğu bilgisini verdi.

Ortadoğu ve Asya ülkelerine ihracat arttı

Ortadoğu ve Asya ülkelerinin Konya ihracatından aldığı payın, bu yılın Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9 arttığını bildiren Başkan Kütükcü, “Bu yılın Ocak ayında Ortadoğu ve Asya ülkelerine ihracat miktarımız 2013 yılı Ocak ayına göre yüzde 73.8 oranında artış göstermiş ve bu ülkelerin ihracatımız içerisindeki payı yüzde 55.9’a yükselmiştir. Ayrıca Ocak ayında Avrupa’nın ihracatımızdaki payı yüzde 25.9, Afrika’nın yüzde 13.4, Amerika’nın 3.2 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Başkan Kütükcü, Konya’nın Ocak ayında en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülkeyi ise şu şekilde sıraladı: “Irak, Almanya, İran, Suudi Arabistan, Libya, Rusya, Mısır, Amerika, Suriye ve İngiltere.”