Konya’nın ihracat rakamları yükselişe devam ediyor

2014 yılına rekor ihracatla başlayan Konya’nın ihracat rakamlarında yükseliş trendi devam ediyor. Ocak ayı ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,2 artıran Konya’nın ihracatı, Şubat ayında da yüzde 16,8 arttı.

Konya’nın ihracat rakamlarını değerlendiren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Şubat ayı ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.8 artıran Konya’nın, 2014’ün ilk iki ayında 260.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Başkan Kütükcü, Ocak ayında 137. 7 milyon dolar ihracat yapan Konya’nın, Şubat ayında 122.8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği, böylece Konya’nın yılın ilk iki ayındaki ihracat rakamının 260.5 milyon dolara ulaştığı bilgisini verdi.

İhracat ilk iki ayda yüzde 30.5 arttı

İhracatta 2014 yılının ilk iki ayında, bir önceki yılının ilk iki ayına göre yüzde 30.5’lik bir artış kaydedildiğinin altını çizen Başkan Kütükcü, bu artış oranlarının sevindirici olduğunu vurgulayarak, bütün sanayicilere teşekkür etti.

Konya’nın ihracat yaptığı sektörler hakkında da bilgi veren Başkan Kütükcü, “2014 yılı Ocak ve Şubat aylarında en fazla ihracatı makine ve aksamları sektörü gerçekleştirmiştir. İkinci sırada da taşıt araçları ve yan sanayi sektörü gelmektedir. Bu iki sektör iki aylık toplam ihracatımızın yüzde 42’sini yapmıştır” şeklinde konuştu.

Konya’nın Şubat ayı ihracat artış oranı yüzde 16.8 ile, yüzde 4.3 olan Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Konyalı sanayicilerin Şubat ayında en fazla yaptığı ilk 10 ülke ise şu şekilde: “Irak, Almanya, Suudi Arabistan, İran, Rusya, Mısır, Libya, ABD, Cezayir ve Suriye”