SUDAN DEVLET BAKANI ZEYN KONYA SANAYİSİNİ GEZDİ

Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil tarafından karşılanan Sudan Devlet Bakanı Zeyn ve beraberindeki heyete Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda brifing verildi.
Sudan Devlet Bakanı Abdülkadir Muhammed Zeyn toplantıda yaptığı konuşmada bütün Sudan’ın Türkiye sevgisi ve ilgisi olduğunu belirterek, “Osmanlı Sudan’a kadar gelmiştir. Onun için bir çok Sudanlının Türk asıllı olduğunu görürsünüz. Sudan dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden birisidir. Yer altı kaynaklarımız zengindir. 3 bin yıl önce demirin ilk çıktığı yerdir. Tarımın dünya da yapıldığı ilk yerdir. 19 yıl önce Sudan’ın durumu çok kötüydü. Daha sonra yapılan devrimlerle Sudan gelişmeye başladı. Elimizdeki kaynaklar nedeniyle dünya ülkelerinin hedefi haline geldi. Petrol ve doğalgaz rezervleri mevcuttur. Birinci derece tarım ülkesidir. Verimli topraklara sahiptir. Pamuğun en kalitelisi Sudan’da yetişmektedir. Buğday yeterli değildir. Yağlı tohumlar mevcuttur. Susamın en kalitelisi yine Sudan’dadır. Ana hedef ziraat. Ancak sanayiye ihtiyacımız var.”dedi.
İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi derinliklere dayandığını hatırlatan Bakan Zeyn, “ Sudan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde gerçekleşen ekonomik bağlantılarla daha da güçlenmeye başladı. Konya’ya ikinci gelişim. Konya hakkında çok iyi izlenimler edindim. Bugün gördüklerimiz Konya ile sıkı bir işbirliği içine girmemizi gösteriyor. Sudan’da davet ediyorum. Sanayi Bakanımızla görüşmeler yaptırabiliriz.”diye konuştu.
Sudan’da yatırım imkanlarının iyi olduğunu ifade eden Bakan Zeyn, “Yabancı yatırımcı ülkemizde mülk sahibi olabiliyor, yatırım yapabiliyor. İstediği gibi transfer de yapabiliyor.”şeklinde konuştu.
SUDAN’IN TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNE İHTİYACI VAR
Sudan’ın kalkınmakta olan bir ülke olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Zeyn, amaçlarının Sudan’la Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek olduğunu belirterek, “Sayın Başkan, hep konuşmasında birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde oldukları konusuna ağırlık verdi. Konya olarak gerçekleştirmiş olduğunuz başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Kendi aranızda göstermiş olduğunuz işbirliği ve dayanışmadan dolayı sizi kutluyor, takdir ediyorum. Sayın Başkan yine ilerleme de kalkınmada Avrupa’nın deneyimlerinden faydalandıklarını ifade ettiler. Siz nasıl Avrupa’dan faydalandıysanız, biz de Türkiye’den faydalanmak istiyoruz. Sudan’la Türkiye’yi birbirine bağlayan manevi yönleri var. Sudan’ın Türkiye’nin tecrübelerine ihtiyacı var. Türkiye’nin yatırımına ihtiyacı var. Bilgi birikimine bile ihtiyacı var. Sudan’a gelin görün beraber işbirliği yapalım. Her türlü işbirliğine ve desteğe hazırız.”dedi.  
TÜRKİYE-SUDAN İKİ KARDEŞ VE DOST ÜLKE
Ziyaret duyduğu memnuniyeti dile getiren KSO ve KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya sanayisi ve ekonomisi hakkında bilgi vererek, “Sudan’ı çok önemsiyoruz. Sudan’a giden sanayici ve işadamlarımız kendilerini Türkiye’de gibi hissediyorlar. Türkiye-Sudan kardeş ve dost iki ülkedir. İki ülke arasında tarihe dayanan dostluk ve kardeşliğimizin, bu ziyaretiniz sonrasında, ticari anlamda da artarak devam edeceğini ümit ediyorum. Bu şekilde kanımız uyuşurken, bunu ticaretle güçlendirmeliyiz.”dedi.
Konya sanayisinin bugün 80 değişik sektördeki üretimi ile bir ülkenin bütün isteklerini karşılayabilecek konumda olduğuna vurgu yapan Başkan Büyükhelvacıgil, “Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden birisi Konya’dır. Yüzölçümü itibariyle de ülkemizin en büyük yüzölçümüne sahiptir. Konya, tarım, sanayi ve turizm şehridir. Geleceğin yatırım şehri ünvanına sahip Konya, Türkiye’nin parlayan yıldız şehirlerindendir. Konya sanayisinde 80 değişik sektörde üretim yapılmaktadır. Bir çok sektörde pazar lideriyiz. Bu sektörlerin başında makine imalat sanayi, otomotiv yan sanayi, tarım alet ve makineları, gıda, mobilya, teskstil, deri ve deri ürünleri, plastik ambalaj, tekstil gelmektedir. Tarım alet ve makineları üretiminde ülke pazarının yüzde 75’ine sahibiz. Araç üstü ekipmanlarda pazar lideriyiz. ”diye konuştu.
Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya’nın artık sanayisiyle büyümüş, adından söz ettirmiş ve anılan bir kent olduğuna dikkat çeken Başkan Büyükhelvacıgil, daha sonra şunları söyledi: “ Tarımla anılan şehrimiz, son yıllarda sanayisiyle ön plana çıkmıştır. O yüzden tam bir sanayi kenti diyebiliriz Konya’ya. Konya, bu çerçevede de sanayi kentliliğini tarımla bütünleştirebilen ender illerden bir tanesidir.
Konya; tarıma çok elverişli arazi yapısıyla tarım alanında ve tarımsal sanayide Türkiye’nin lokomotifidir. Türkiye’nin toplam tarımsal üretiminin yüzde 9’u, Tarım makinaları imalatında yüzde 60’ı Konya’da gerçekleştirilmektedir. Tarım ve tarıma dayalı sanayisi ile anılan Konya aynı zamanda bir otomotiv yan sanayi üssüdür. Otomotivle ilgili her türlü parçayı bulmak mümkündür. Piston, motor gömleği, subap, krank gibi bir otomotiv için gerekli olan üretimler dünya standartlarında olup, Dünyanın her tarafına ihraç edilmektedir.
Bugün Konya sanayicisi ve işadamları 1 milyar 500 bin dolar ihracat gerçekleştirmektedir. Uluslararası arenada da söz sahibi olan Konya’da, işletmelerimiz ihracat yapmaktadır. İhracat yapılan bölgeler ise yüzde 31.9 Ortadoğu, yüzde 29.6 Avrupa, yüzde 12.3 Afrika, yüzde 8.7 Türki Cumhuriyetleri, yüzde 5 Amerika, yüzde 4.4 Uzak Doğu, yüzde 4.2 Rusya, yüzde 3.9’da diğer ülkeler oluşturmaktadır. Buradan da görüleceği üzere biz ticari işbirliğine açık ve geniş bir yelpazeye hitap eden gönüllü sanayicileriz. Her türlü işbirliğine hazırız. Bu tarihten gelen bağlarımızı, ticaretimizlede güçlendirmeliyiz.”
BİRLİK VE BERABERLİK SİNERJİSİ ÜLKELERE VE ŞEHİRLERE YANSIMALI
Konya’da çok güzel birlik ve beraberlik örneğinin sergilendiğini söyleyen Başkan Büyükhelvacıgil, “Biz kendi içimizde nasıl birlik ve beraberlik için çaba sarfediyorsak, bu sinerji ülkelere de yansımalı, şehirlere de yansımalıdır. İşbirliğine her zaman hazırız. Sudan bir adım gelirse, biz 100 adım gelmeye hazırız.”dedi.
Ziyaret sonunda KSO Yönetim Kurulu Başkanı Büyükhelvacıgil, Devlet Bakanı Zeyn’e el işlemeli cam vazo hediye etti.
Sudan Devlet Bakanı Zeyn ve beraberindeki heyet daha sonra Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde ki tesislerde gezi ve incelemelerde bulundu.