“Yavru TEMA’cılar Tuz Gölü’nde Su İçin Yürüdü”

5. Ulusal Yavru TEMA Şenliği çerçevesinde Türkiye’nin 27 ilinden gelen 136 öğrenci ve öğretmen Türkiye’nin sulak alanlarının durumu hakkında bilgilerin paylaşıldığı bir panelin ardından Türkiye’nin ve dünyanın önemli tuz kaynaklarından olan Tuz Gölü’nün son durumunu görmek için sulak alan gezisi yaptı.
Yavru TEMA’cılar Tuz Gölü’nün son durumu hakkında gözlemde bulundu. Son yağışlarla birlikte Tuz Gölü’nde su seviyesinin yükselmesinden mutlu olduklarını ifade eden Yavru TEMA’cılar, basından takip ettikleri haberlerle daha kötü bir durumla karşılaşacakları beklentisi içerinde olduklarını, ancak gördükleri karşısında sevindiklerini ifade ettiler.
Konya TEMA İl Temsilcisi Namık Ceyhan, Tuz Gölü için 1992 yılında imza kampanyası başlattıklarını ve bu imza kampanyasından yola çıkılarak, devlet tarafından Tuz Gölü’nün “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildiğini söyledi.
Tuz Gölü’nün sadece devlet imkanlarıyla değil, toplumun her kesiminin el birliğiyle koruması gerektiğini ifade eden Ceyhan, “Vatandaşımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımızla, devletimizle elbirliğiyle Tuz Gölü’nün yok olmasına müsaade etmemeliyiz. Bugün burada çocuklarımız gölün son durumunu gözleriyle gördü ve gördükleri karşısında mutlu oldular. Tuz Gölü çöl olmasın biz bunun için burayız. Doğal güzelliklerimizi yaşatmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz ”dedi.