ANADOLU SANAYİSİNİN MOTOR GÜCÜ KONYA

Konya otomotiv yan sanayine geniş yer verilen haberde, Konya’yı tarım, ticaret, turizm ve özellikle otomitv yan sanayisinin Anadolu’nun merkezi durumuna getirdiği belirtildi.
Otomotiv yan sanayinin öneminin büyük olduğuna dikkat çekilen haberde, yabancı yatırımcılar için Konya’yı cazip kılan özelliklerinin başında; doğu ile batı arasındaki stratejik konumu, modern yapısı, güçlü organize sanayi bölgeleri, genç ve nitelikli eleman potansiyeli, 75 bin üniversite öğrencisi ile makinatı imalatı, kimya, gıda, ayakkabı ve plastik sanayisi başta olmak üzere sektördeki çeşitliliğe vurgu yapıldı. Tarım makinaları imalatının ve otomotiv yan sanayisinin sektörler arasında öne çıktığına değinilen haberde, Konya’nın yedek parça üretiminde otomotiv yan sanayinin parlayan yıldızı olduğuna vurgu yapıldı.
Türkiye’nin önemli otomotiv yan sanayi firmalarının Konya ve çevresinde bulunduğu anlatılan haberde, motor piston, subap, silindir, krank gibi her türlü otomotiv yedek parça ve aksesuarlarının üretiminin dünya standartlarında gerçekleştirildiği kaydedildi.
 
Konya’da otomotiv yan sanayinin gelişmesinin TÜMOSAN’ın kurulmasıyla sağlandığı görüşüne de değinilen haberde, Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi Başkanı Mehmet Tekelioğlu’nun görüşleri de yer aldı.