KONYA EKONOMİSİ OTOMOTİV SANAYİ İLE BÜYÜYOR

Konya; Mercedes, Toyota, Volkswagen, Ford, Renault, Opel gibi dünyaca ünlü otomotiv markalarına yedek parça üretmektedir. 
Konya ihracatında Otomotiv Yan Sanayi, Makine İmalat Sanayinin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Konya, 2010 yılında doğrudan 200 milyon dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirmiştir.
Konya’da üretilen otomotiv yedek parçaları AB ülkelerinden Ortadoğu’ya, Afrika’dan Rusya’ya, dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.
Konya’da 1 adet ana sanayi olmak üzere, yapısı ana sanayilerle çalışmaya uygun 350 firma, yan sanayilerle çalışmaya uygun 2000 firma bulunmaktadır. Sanayi şehri Konya, 5.000’in üzerinde nitelikli iş gücü,5.000’in üzerinde CNC tezgah, on binlerce muhtelif makine ve tezgah ile otomotiv ana sanayine hizmet vermektedir
 
26 sektörde üretim yapılan Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 325 firmanın yüzde 20’si otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir.
 
Konya’dan 2 saatlik uçuş mesafesiyle 300 milyon, 3 saatlik uçuş mesafesiyle 750 milyon, 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1 milyar 150 milyon kişilik pazara ulaşılabilir. Son yıllarda büyük atılımlar yapan Konya otomotiv sektörü, Konya ekonomisine canlılık katmaktadır. Otomotiv yan sanayinde iddialı bir şehir olan Konya’nın, dünya pazarındaki payı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’nin en önemli motor supap, motor piston ve gömlek, krank, dişli, conta gibi birçok alandaki fabrikalar Konya’da bulunmaktadır. Özellikle komple dingil parçaları ve üretimi, treyler üretimi, oto kalorifer ve ekipmanları, fren ve aksamları, hidrolik pompa, hidrolik ve pnömatik sistemler, süspansiyon parçaları, emniyet aksamları, oto cam, koltuk, döküm ve dövme parçalar gibi her türlü yedek parça ve aksesuarları da Konya’da üretilmektedir.
 
Ayrıca Konya, son zamanlarda kamuoyunda tartışılan yerli otomobil üretimi konusunda Türkiye için önemli bir avantajdır. Konyalı sanayiciler olarak, Türkiye’nin bu hedefine katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışmaya hazırız. Konya, çok rahat bir şekilde otomotiv ana sanayi yatırımlarını kaldırabilecek yapıya sahiptir.