Konya’nın Başarısı Tesadüf Değildir

Kalite, yenileşme ve mükemmellik konularının konuşulduğu toplantıda, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Helvacızade AŞ. arasında ‘Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi’ imzalanırken, MEPSAN AŞ’ye, KalDer tarafından ‘Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi Plaketi’ takdim edildi. Plaket takdiminin ardından seminere geçildi.
 
“Son durağı belli olmayan yolculuk”
“Yerel Kalkınma ve Mükemmellik Yolculuğu” toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin, mükemmelliğin son durağı belli olmayan, insana hizmet eden bir yolculuk olduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin istikbalinin kalitede olduğunu söyleyen Şahin, “Daha kaliteli ürünleri, daha verimli bir şekilde üretebildiğimiz zaman gerçek manada kalkınmış olabiliriz. Kalite, yaşamımızda önemi her geçen gün daha da artan bir kavram haline gelmiştir. Ancak kalite belli standartlara uyan, güzel, gelişmiş, gibi sıfatların ötesinde bir yerdedir. Kalite, beklentilerin üzerine çıkmak demektir, her geçen gün değişen esnek bir yapı oluşturabilmektir. Çünkü, insanların beklentileri her geçen gün farklılaşır, her karşılandığında yükselme eğilimi gösterir. Bugün kaliteli bir ürün, yarın sıradanlaşabilir. Hatta kabul edilemez, kötü bir ürün de olabilir. Dolayısıyla, kaliteli ürün ve hizmet sunabilmek için her zaman esnek, yeni süreçleri iyi okuyabilen ve yönetebilen bir yönetim kalitesi geliştirmek gerekir” şeklinde konuştu.
 
“Konya’nın başarısı tesadüf değildir”
 KalDer Başkanı Hamdi Doğan ise, KalDer’in, Türkiye’de yaşam kalitesinin, toplumun ve işletmelerin rekabet gücünün artırılmasını amaçladığını söyledi. Üründen, düşünceye her şeyde bir kalite olduğunu vurgulayan Doğan, yenileşmenin önemine dikkat çekti. Konya’yı rakamlarla anlatan Doğan, Konya’nın iller arası rekabet sıralamasında 10-11’nci, ticaret potansiyelinde yedinci, markalaşma ve yenilikçilik becerisinde dördüncü, endüstriyel tasarımda ve ÖSS başarısında beşinci sırada yer aldığını, bu başarının bir tesadüf olmadığını vurguladı. Konya’nın çok ciddi insan gücü potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Doğan, “Konya’nın önünde yenilikçilik ufku var, Konya yenilikçiliğe açık bir il” dedi.  
 
Konuşmaların ardından seminer başladı
 
KSO Başkan Vekili Tahir Şahin ve KalDer Başkanı Hamdi Doğan’ın açılış konuşmalarının ardından seminere geçildi.  
 
Oturum Başkanlığını KalDer Genel Sekreteri Selim Güven’in yaptığı seminere İstikbal Mobilya Sistem Geliştirme Şefi Tuğba Atay ve Sistem Geliştirme Uzmanı Banu Tuna, Helvacızade AŞ Kalite Yönetim Sorumlusu Zeliha Üstün ve BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş. Müşteri Hizmetleri Müdürü Timur Akarsu konuşmacı olarak katıldı.