Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin, Konyalı sanayicilere Mısır’dan bildirdi

İşadamları için Mısır’da çok önemli fırsatlar olduğunu aktaran Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin, “Taşımacılık, gümrük gibi konularda sorun yok. Ancak para transferleri konusunda zaman zaman gecikmeler olabiliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kısa vadede endişelerimiz olsa da, orta vadede Mısır’ın cazibesinin artacağını düşünüyoruz” dedi.
 
Mısır’da bu yılın Ekim veya Kasım ayında Parlamento ve Başkanlık seçimlerinin yapılacağını bildiren Şahin, seçimlerin Mısır’ın istikrarı açısından belirleyici olacağını belirtti.
 
İşadamlarına altın tavsiyeler  
 
Salonda bulunan sanayicilerin sorularını telekonferansla cevaplayan Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin işadamlarına şu tavsiyelerde bulundu:
 
“ Mısır’la iletişiminizi kesmeyin. İş gezilerine gelmenizde bir sorun yok. Mısır’da Haziran ayından itibaren başlayacak fuarlara katılın. Bugünleri fırsata çevirmek için Mısır’a olan ilgi devam etmelidir.”
 
Ticaret Müşaviri Şahin, Mısır’da pek çok sektörde önemli fırsatlar olduğunu, ancak önümüzdeki bir yıl içinde özellikle temel gıda maddeleri ve temel tüketim malzemeleri konusunda önemli fırsatlar bulunduğunu vurguladı.
Sanayicileri Mısır Pazarı tanıtıldı
 
Mısır Ülke Masası seminerinde konuşan İGEME Uzmanı Cengiz Karabayır ise, 83 milyon nüfuslu Mısır Arap Cumhuriyeti’nin en kalabalık Arap ülkesi olduğunu, ekonomik olarak ise Arap ülkeleri arasında 4’ncü sırada yer aldığını söyledi.
 
Mısır’da 1.5 milyar dolar değerinde 200’ün üzerinde Türk yatırımı bulunduğunu anlatan Karabayır, Mısır’ın petrol yağları, buğday, binek otomobil, demir çelik çubuklar, telefon cihazları gibi ürünler ithal ettiğini, ayrıca Türkiye, Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Ürdün, Fas, Tunus ve AB ile Serbest Ticaret Anlaşmaları olan önemli bir ülke olduğunu belirtti. Mısır’ın sosyo-kültürel yapısı hakkında da bilgi veren Karabayır, Her 7 Mısırlıdan birinin geçimini turizmden sağladığını belirtti.
 
Ülke masalarından faydalanmak isteyen, ancak daha önce hiç ihracat yapmamış firmalara da yol gösterdiklerini aktaran Karabayır, sanayicilere ülke masalarına üye olmalarını tavsiye etti.
 
Seminerde ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi Koordinatörü İsmail Hakkı Kısacık katılımcılara Mısır hakkında pratik bilgiler verirken, Türk Eximbank Müdür Yardımcısı Kayhan Arıca ticari ve politik risklere karşı kullanılabilecek kredi sigortası programlarını anlattı.