''TSE MARKALI ÜRÜNLER TÜKETİYORUM; ÇÜNKÜ KENDİMİ SEVİYORUM''...

 -TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ, İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK, ''TSE MARKALI ÜRÜNLER TÜKETİYORUM; ÇÜNKÜ KENDİMİ SEVİYORUM'' KONULU KOMPOZİSYON VE ''ENGELLERİ STANDARDLARLA AŞALIM'' KONULU RESİM YARIŞMASI DÜZENLEDİ

-ÖDÜL TÖRENİ, 15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK YARIŞMAYA BAŞVURULAR, 18 ŞUBAT'A KADAR YAPILACAK

-YARIŞMANIN BİRİNCİLERİ DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR, İKİNCİLERİ MİNİ NOTEBOOK ÜÇÜNCÜLERİNE İSE FOTOĞRAF MAKİNASI İLE ÖDÜLLENDİRİLECEK

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü etkinlikleri çerçevesinde ilköğretim ikinci kademe öğrencilerine yönelik, ''TSE Markalı Ürünler Tüketiyorum; Çünkü Kendimi Seviyorum'' konulu kompozisyon yarışmasıyla ''Engelleri Standardlarla Aşalım'' konulu resim yarışması düzenledi. 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığının desteği ve Arçelik'in sponsorluğunda düzenlenen yarışma için başvurular, 18 Şubat 2011 tarihine kadar yapılacak.

Öğrenci gözüyle TSE algısını ölçmek ve değerlendirmek, yarışmaya hazırlanan çocukların araştırma yaparak TSE hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak, tüketici bilincinin küçük yaşlarda algılanarak yerleşmesini sağlamak, öğrencilerin güzel yazma, güzel konuşma, dil ve anlatım yeteneklerini geliştirerek Türkçe'yi güzel kullanıma yöneltmek, öğrencilerin boş zamanlarını verimli değerlendirmelerine, güzel sanatlara yönelmelerine ve yeteneklerini geliştirmelerine zemin oluşturmak, yarışma heyecanıyla yaratılıcılıklarına katkıda bulunmak amaçlarıyla düzenlenen yarışmalara ülke genelindeki tüm ilköğretim ikinci kademe (6., 7. ve 8. sınıf) öğrencileri katılabilecek.

Yarışmalar sonunda, Türkiye birincileri; dizüstü bilgisayar, ikinciler; mini notebook, üçüncüler; fotoğraf makinası ile ödüllendirilecek. 3'er adet mansiyona da Ipode verilecek.

-YARIŞMALARIN KATILIM ŞARTLARI-

En fazla bir eserle katılabilecekleri yarışmaya gönderilecek eserlerin daha önce yayınlanmamış, başka bir yarışmaya katılıp derece almamış veya herhangi bir yayın kuruluşuna yayınlanmak üzere gönderilmemiş olması gerekiyor.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin, eserlerini en geç 18 Şubat 2011 Cuma Günü mesai saati sonuna kadar postayla veya elden TSE Pazarlama ve Tanıtım Dairesi Başkanlığına ulaştıracak. Postadaki gecikmeden dolayı süresi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecek. TSE'ye yarışma için teslim edilen eserler kesinlikle geri verilmeyecek ve metin sahibi hiçbir hak iddia edemeyecek.

Okul müdürlükleri yarışmaya katılan öğrencilerinin eserlerini toplu olarak gönderebilecek. Yarışmada ödül kazanan eserlerin her türlü hakları TSE'ye ait olacak. Yayınlanacak eserlere ayrıca telif ödenmeyecek.

Sonuçlar, 28 Şubat 2011 tarihinde TSE'nin internet sitesinde açıklanacak.

Kompozisyon yarışması için deneme, hikaye, sohbet, mektup, makale ve anı formları esas alınacak.

Yarışmacı; kimliğini, açık adresini, okuduğu liseyi, sınıfını, okul numarasını, iletişim bilgilerini ve biyografisi ile birlikte 1 adet vesikalık fotoğrafını ayrı bir zarfa koyarak ve bu zarfın üzerine de sadece rumuzunu yazıp eserinin yer aldığı büyük zarfın içine koyacak.

Resim yarışması için ise resimler 35x50 cm ebadında beyaz resim kağıdı üzerine serbest teknik ile çalışılacak. Öğrenciler her türlü boyayı kullanabilecek.

Yarışmaya gönderilecek eserler katlanmadan ve yıpranmayacak şekilde iki mukavva arasına konularak elden teslim edilecek; katlanan ve yıpranan eserler değerlendirmeye alınmayacak.

Gönderilecek eserlerin üzerinde sadece rumuz bulunacak. Rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirten bir işaret bulunması halinde eser yarışma dışı bırakılacak. 

Yarışmacı kompozisyon yarışmasında olduğu gibi bu yarışmada da kimliğini, açık adresini, okuduğu liseyi, sınıfını, okul numarasını, iletişim bilgilerini ve biyografisi ile birlikte 1 adet vesikalık fotoğrafını ayrı bir zarfa koyarak ve bu zarfın üzerine de sadece rumuzunu yazıp eserinin yer aldığı büyük zarfın içine koyacak.

Şubat ayında sonuçlandırılacak olan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri, TSE tarafından 15 Mart 2011 Salı günü Dünya Tüketiciler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ödül töreninde verilecek.