Başkan Büyükhelvacıgil, İlk 500’e giren firma yönetici ve çalışanlarını kutladı

 Başkan Büyükhelvacıgil, İlk 500’e giren firma yönetici ve çalışanlarını kutladı

 

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ arasına  Konya’dan 7 firmanın girmesinin şehrimiz için bir gurur kaynağı olduğunu söyleyerek, İlk 500’e giren firmaların yönetici ve çalışanlarını kutladı.

 

Özel sektörün gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu bildiren Büyükhelvacıgil, firmaların büyümesinin şehirlerin rekabet gücünü de artırdığını, bu anlamda Konya’dan ilk 500’e giren firmaların da Konya’nın merkez şehir olma yolunda attığı adımlara önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı.

 

Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, 1 trilyon dolar dış ticaret hacmi,2 trilyon dolar gayri safi milli hasıla ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedeflerine ulaşmasında özel sektörün lokomotif rol oynadığını bildiren Büyükhelvacıgil, “Kalkınmanın anahtarı; stratejik bilgi ve bu bilgiyi üretime dönüştürecek müteşebbis gücüdür. Stratejik bilgiye sahip olamayan firmalar ve toplumlar, geleceğe dair sağlam bir öngörüde bulunamazlar. Bunun için üniversite-sanayi-devlet işbirliği geliştirilmeli, özel sektörün rekabet gücü artırılmalıdır. Türk özel sektörü imkan verildiği takdirde neleri başarabileceğini ispat etmiştir. Nitekim 2011 yılının ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 11’lik büyüme oranının lokomotifi özel sektördür.

İstanbul Sanayi Odası tarafından yürütülen İlk 500 ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması ise firmaları onure etmenin yanı sıra, Türkiye’nin geleceğine dair bir projeksiyonu da ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.