ASKON KONYA ŞUBESİ FAS İŞ GEZİSİ İÇİN BAŞVURULARI ALMAYA BAŞLADI

 ASKON (Anadolu Aslanları İşadamları Derneği) Konya Şube Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Serdar USMAN tarafından yapılan açıklamada Fas'a yapılacak iş gezisi ile alakalı başvuruların kabulüne başladıklarını ve yeni pazarlar için fırsat kollayan firmaların Fas piyasasını mutlaka değerlendirmelerinin gerekliliğine dikkat çekti. Fas'ın ticari başkenti Casablanca'da iki yılda bir düzenlenen CONSTRUMAR İnşaat Fuarı'nın Türk firmalarınca mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Usman, fuar tarihinin ileri alınması sebebiyle daha önce Eylül ayı ortalarında yapacaklarını ifade ettikleri Fas iş gezisinin Ekim ayının ilk haftasında gerçekleşeceğini ifade etti. Fas'ın diğer Arap ülkelerin aksine ticaret olarak çok daha güvenilir olduğunu ve ödemelerde kesinlikle sorun yaşanmayan nadide ülkelerden olduğunu söyleyen Usman, başta inşaat, makine, oto yedek parça ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların katılımını beklediklerini dile getirdi. İş gezisi ile alakalı detaylı bilgi almak isteyen firma yetkililerinin ASKON Konya Şubesi ile irtibata geçerek ön kayıt yaptırmaları gerektiğinin altını çizen Usman, cüzi bir ödeme yaparak ön kayıt yaptıran firmalar için Fas'ta kendi sektörüyle alakalı çalışan şirketler listesinin hazırlanarak kendilerine takdim edileceğini ve seyahat öncesi irtibat sağlamak suretiyle, ön görüşmelerin iş seyahati esnasında canlandırılarak aktif ticaret yapmalarına dair imkânlarını zorlamalarının sağlanacağı ifade edildi. Böyle bir uygulamanın ilk olarak yapıldığına değinen Usman, gezinin verimli olmasının önemine işaret etti. Askon olarak düzenledikleri iş gezilerinde turistik bir amaç taşımadıklarını ve firmaları ciddi alıcılarla ve yatırımcılarla buluşturmayı hedefledikleri ifade edildi. Fakat monoton bir iş gezisi amaçlamadıkları için iş görüşmelerinden kalan vakitlerde de Fas'ın önemli kültürel değerlerinin ziyaret süresince değerlendirileceğine işaret edildi. İş amacıyla geziye katılan firmaların dönüşte yapılan harcamalarının % 60'lık bölümünün KOSGEB destekli olacağı hatırlatıldı. KOSGEB' ten ilk defa yaralanacak olan firmaların KOSGEB'in web sitesinden veri tabanına firmanın kaydını yaptırmaları gerektiği belirtildi.

Duyuru yapıldığı tarihten bu yana çok sayıda firmanın iş gezisine başvuruda bulunmak amacıyla kendileriyle irtibata geçtiğini belirten Askon Konya Şube Yetkilileri, gezinin verimli ve kontrollü olması amacıyla belirlenen sayının üstüne çıkmayacaklarını ve o sayıya ulaştıktan sonra kayıtların durdurulacağı için son başvuru tarihi verilmediği ifade edildi.

Geziye katılmak için ASKON üyesi olma şartı aramadıklarına da değinen Usman, gezi programı ve ücret hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin Askon Konya Şubesi'yle en kısa sürede irtibata geçmelerini ve ön başvurularını yapmalarını söyledi. Fas'ta aynı sektör üzere ithalat yapan alıcıların tespiti için başvurunun erken yapılması gerektiği ifade edildi.