ATA KARNESİ (GEÇİCİ İTHALAT VE İHRACAT BELGESİ) KSO’DAN ALINABİLECEK

 Sayın Üyemiz,

 

Odamız , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ATA Karnesi vermeye yetkilendirilmiştir. Sanayicilerimiz artık ATA karnelerini Odamızdan  alabileceklerdir.

 

ATA karneleri uluslararası Geçici İthalat Sözleşmesi (kısaca İstanbul Sözleşmesi) ve Ekleri kapsamında, taraf ülkeler arasında, başka herhangi bir belgeye gerek duyulmaksızın, eşyanın geçici olarak ithalat ve ihracatını sağlayan gümrük belgeleridir

 

ATA Karnelerinin, özellikle ihraç ürünlerimizin potansiyel pazarlara tanıtımında, gerek sergi ve fuar gibi organizasyonlarda sergilenecek malların gerekse bir organizasyon olmaksızın potansiyel alıcılara numune olarak götürülecek malların geçici olarak yabancı ülkeye kabulünde veya bir mesleğin icrası için gerekli malzemenin geçici olarak yurt dışına götürülmesinde  gümrük vergilerinden  kurtulmak ve gümrüksüz girişini sağlamak gibi işlevleri vardır.

KULLANICI İÇİN YARARLARI

  • ATA karnesi kapsadığı eşyanın geçici  ihracatı ve ithalatı için istenen ulusal gümrük beyannamesinin yerini alarak başka bir gümrük belgesi düzenlenmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Başlı başına bir teminat niteliği taşıyan ATA karnesinin kapsamında bulunan eşya kefil kuruluşlar tarafından sağlanan uluslararası garanti zincirinin teminatı altında olduğundan, ne gümrük makamları ne de karne sahibi tarafından başka bir tedbir alınmasına gerek yoktur.
  • ATA karnesi, karne sahibi ve gümrük makamları tarafından yapılacak gümrük işlemlerini önemli ölçüde basitleştirerek, çabuklaştırır.
  • ATA karneleri iş adamlarının beraberinde ticari malzemelerle yurt dışına seyahat edebilmeleri için hızlı bir yol olduğundan, uluslararası rekabette çok önemi bulunan maliyet ve zamandan tasarruf sağlar.
  • ATA karnesinin bir yıl geçerlilik süresinin bulunması, kullanıcılara bu süre içinde kendi ülkesinden hareket ederek ATA sistemine dahil ülkelere toplam 4 kez seyahat etme imkanı sağlar.

ATA KARNESİ DETAYLI BİLGİ İÇİN ;

http://www.tobb.org.tr/TIRveATAKarnesi/ATA/Sayfalar/AnaSayfa.aspx 

http://www.kso.org.tr/atakarnesi.html

Aysun UYSAL Dış Ticaret Servisi

Tel:: 251 06 70 Dahili: 114