Başkan Kütükcü, Konya OSB’yi anlattı

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen, ‘Sanayide Dönüşüm, Yeşil OSB Konsepti ve Yapısal Dönüşüm-Konya’ canlı yayınına katıldı. Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı, Türk Ytong Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar ve Allianz  Türkiye Risk Mühendisliği ve Allianz Teknik Direktörü Dr. Ceyhun Eren’in konuk olduğu yayında konuşan Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Konya OSB’nin yeşil dönüşüm sürecinde yaptığı yatırımları ve çalışmaları anlattı.

Konya OSB, yatırımlar ile karbon salınımını azaltıyor

Yeşil Dönüşüm ve Yeşil OSB ile ilgili yürüttükleri çalışmaları anlatan Başkan Kütükcü, Konya OSB’nin, 1 milyon metrekare yeşil alan ile Türkiye’nin en yeşil OSB’lerinden biri olduğunu, karbon salınımının azaltılmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Başkan Kütükcü,  “Yeşil dönüşümün olmazsa olmazı yenilenebilir enerji yatırımları. Konya OSB olarak, 2014 yılından bu yana 4 ayrı tesiste 4,5 megavatlık GES santralimiz ile elektrik üretimi yapıyoruz. Bu GES yatırımlarımızla 2014 yılından bu yana 16 bin ton karbon salınımını engellemiş olduk. Yine bölgemizdeki 78 fabrikamızın çatısında GES yatırımı bulunuyor. Buralarda 83 bin 517 kilovat elektrik üretimi kapasitesi oluştu. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız ve Mevlana Kalkınma Ajansımızla yürüttüğümüz projeler kapsamında bölgemizdeki bin 370 sodyum buharlı lambayı, enerji verimli LED armatürlere dönüştürdük. Solar çamur kurutma tesisimizle, atık su arıtma tesisimizle, fidanlık alanımız ile enerji verimliliği ve yeşil alan konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Konya’da yatırım iştahını korumak için sanayi alanı üretmeliyiz

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen alt yapı ve üst yapı çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Kütükcü, 6. Kısım Genişleme Bölgesi’nin de yer seçim çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Biz sanayicilerimize hızla alan üretmek zorundayız. Tahsislerimizi noter huzurunda gerçekleştiriyoruz. 6. Kısım Genişleme Bölgesinin yer seçim süreci son aşamaya geldi. 8 milyon metrekarelik bir alan daha kazandırıyoruz Konya OSB’mize.  Bu yatırım iştahı şehir için, ülkemiz için çok kıymetli. Bu yatırım iştahını korumamız gerekiyor. Bu yüzden hızla alan üretmeliyiz. OSB’lerde yer seçimi ile ilgili mevzuatı sadeleştirmemiz ve hızlandırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.