Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
İhracatçı Firmalar

İHRACATÇI FİRMALAR

KONYA SANAYİ GÖRÜNÜMÜ

Konya, dünya tarihindeki en önemli ticaret yolları arasında yer alan İpek Yolu güzergâhında bulunan, yine insanlık tarihinin başlangıcı kabul edilen Çatalhöyük’e ev sahipliği yapan, her dönemde önemli bir şehirdir. Günümüzde ise Konya imalat sanayi sektörü, hızlı gelişen ve dinamik imalat sanayi yapısı ile ürün çeşitliliğini de her geçen gün artırmaktadır.

Otomotiv sektörü, makine ve ekipman sektörü, ana metal sanayi, tarım ve gıda sektörü, kauçuk ve plastik sektörü, ambalaj sektörü, mobilya sektörü, ağaç ürünleri sanayi, ayakkabı sektörleri başta olmak üzere bir çok alanda Türkiye’nin önde gelen üretim üstlerindendir. Başta savunma sanayi olmak üzere medikal, raylı sistemler, enerji, yazılım, sağlık, lojistik sektörlerinde de Konya sanayisi söz sahibidir.

Konya uluslararası firmalar tarafından tercih edilen önemli bir yatırım merkezidir. Şehrimizin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olan Konya Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin en büyük OSB’leri arasında yer almaktadır. 40 farklı sektörde (26 ana sektör + diğer) üretim yapılan Konya Organize Sanayi Bölgemizde, özellikle otomotiv yedek parça, döküm, makine ile tarım makine ve ekipmanları ağırlıklı olmak üzere, İnşaat, Plastik, Gıda, Ambalaj, Metal, Dorse ve Damper, Mobilya ve Ahşap ürünleri, Değirmen Makinaları, Hidrolik alanlarında da üretim yapılmaktadır. Bölgede yaklaşık 42 bin çalışan istihdam edilmektedir.

Konya’da 3000’e yakın ihracatçıyla 180’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. Konya ihracatı 36 ilimizin toplamından fazladır. İmalat sanayi ihracat payının toplam ihracat içerisindeki payı %95’tir. Konya en fazla dış ticaret fazlası veren 6.il konumundadır. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %228’dir.

Konya 11 organize sanayi bölgesi, 24 AR-GE ve Tasarım Merkezi, 5 Üniversite ve 2 teknoloji geliştirme bölgesi ve Teknoloji Endüstri Bölgesi ile  gelişmiş bir sanayi altyapısına sahiptir.