Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Uluslar Arası İlişkiler

ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER

Konya Sanayi Odası üyelerini AB ve dış ticaret ile ilgili konularda sürekli bilgilendirir. Dış ticaret, pazar araştırma, sektörlerin AB’ye uyumu, AB fonlarına proje yazma gibi konularda eğitim ve seminerler düzenler, yayınlar hazırlar. Üyelere AB ve dış ticaretle ilgili konularda danışmanlık hizmeti sunar.

Türkiye’nin AB müzakere ve mevzuat uyum sürecini takip eder, Oda görüşünü hazırlayarak sürece katkıda bulunur. Dış ticaretle ilgili mevzuatı takip eder, Oda görüşünün oluşmasını sağlar.

Üyelerin yurtdışı pazarlardaki rekabet güçlerinin artırılması ve potansiyel fırsatlardan yararlanmalarını sağlamak üzere ulusal ve uluslararası kaynaklardan fonlanan (Avrupa İşletmeler Ağı, URGE vb.) projeler geliştirir.

Yeni pazarları üyelerine tanıtma amacıyla ülke günleri düzenler. Odamızı ziyaret eden Yabancı Heyet ve Misafirlere, Odamız ve üyelerimiz hakkında bilgi verilerek, fabrika ve tesis ziyareti yaptırılmaktadır. Ayrıca, firmalar arası işbirliğini sağlamak, karşılıklı ticaret ve üretim imkanlarını değerlendirmek üzere ikili iş görüşmeleri düzenlenmektedir.

Ülkemizi ziyaret eden Yabancı Heyet ve Temsilcilerle yapılan toplantılara iştirak edilerek, ekonomik, üretime ve ticarete yönelik işbirliği imkanları hakkında ilgili üyelerimize bilgi verilmektedir.

Çeşitli ülkelerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odaları ile Odamız arasındaki işbirliğini geliştirmek, iş imkanları ve ilgili Odanın faaliyetlerini üyelerimize duyurmak amacıyla çalışmalar yürütülmekte, bu çerçevede bahse konu Odalar ile Odamız arasında İyi Niyet Protokolleri imzalanmaktadır.

Ankara’da bulunan ticaret müşavirlikleri ile mevcut ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla Büyükelçilikler ile görüşmeler yapılmakta ve fabrika ziyaretleri vb. organizasyonlar düzenlenmektedir.

Üyelerimizden gelen talepler neticesinde yurt dışında ve yurt içinde düzenlenen fuarlara üyelerimizin toplu ziyareti için seyahat organizasyonu yapılmakta ve ilgili merciler ile yerinde görüşmeler koordine edilmektedir. Yurt dışında ve yurt içinde düzenlenen fuarlar düzenli olarak takip edilerek, üyelerimize bilgilendirme yapılmaktadır.

Söz konusu fuarlara Üyelerimizin daha avantajlı koşullarda katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Oda olarak yurt içinde ve yurt dışında yer alan fuarlara stant ile katılım sağlanmakta olup, Odamızın ve üyelerimizin katalog ve broşürleri sergilenerek tanıtımları yapılmaktadır. Üyelerimizi ve sektörlerini ilgilendiren yurt içi ve yurt dış fuar duyuruları e-posta, Odamız web sitesi ve KSO Bülten aracılığı ile üyelerimizle paylaşılmaktadır.