Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Haberler

BAŞKAN BÜYÜKEĞEN, REFORM ÇAĞRISI YAPTI

BAŞKAN BÜYÜKEĞEN, REFORM ÇAĞRISI YAPTI

Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, Ekonomi Gazetesi, QNB Finansbank ve Bloomberg HT tarafından Konya’da düzenlenen ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’na katıldı.

Panelin açılışında konuşan Başkan Büyükeğen, dijitalleşme ve yeşil dönüşümün sanayi işletmeleri için çok önemli olduğunu söyleyerek, bu dönüşüm süreçlerinde daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Konuşmasında reform vurgusu yapan Büyükeğen, “Türkiye’nin reform iştahını yeniden canlandırması şart. 31 Mart’tan sonra önümüzde seçimsiz bir 4 yıl var. Bu seçimsiz 4 yıl, yeni reformlar hayata geçirmek için büyük bir nimet. İş dünyası olarak, ülkenin seçim gündeminden çıkmasını, üretim ve ekonomi gündeminin gerçeklikten kopmadan konuşulmasını, yatırım ve üretim ortamını güçlendirecek reformist bir döneme kapı aralanmasını arzu ediyoruz. Bizim üretimi yoran gündemlerden uzaklaşarak sadeleşmeye ve yeni bir üretim reformu heyecanı başlatmaya ihtiyacımız var. Özellikle KOBİ’lerimizin dijitalleşme kaslarını daha da güçlendirmeye ihtiyacımız olduğu çok açık” dedi.

Konuşmasında Konya’nın sanayileşme serüveni ve hedefleri hakkında da bilgiler veren Başkan Büyükeğen, şehrin ihracatının son 5 yılda yüzde 64 arttığını ve ihracatın yüzde 95’ini sanayi mamullerinin oluşturduğunu ifade etti. Nicelik olarak büyüyen Konya sanayisinin, nitelik olarak da büyüdüğüne dikkat çeken Büyükeğen, “Kilogram başına düşen ihracatımızı son 5 yılda yüzde 23 artırarak, 1.63 dolardan 2 doların üzerine çıkarmayı başardık. Aynı dönemde ihracatçı firma sayımızı yüzde 44 artırarak, 2 bin 418’den 3 bin 481’e çıkardık. Tüm bu rakamlar gösteriyor ki, Konya’mız artık Anadolu’da, Marmara Havzası’na alternatif yeni bir sanayi merkezi haline geldi. Yatırıma ve üretime olan güçlü inancımızla Anadolu’nun tam ortasında yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları Paneli gerçekleştirildi.