Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Haberler

KONYA SANAYİSİNE YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞI DESTEĞİ

KONYA SANAYİSİNE YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞI DESTEĞİ


Konya Sanayi Odası (KSO), Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) ile iki ayrı iş birliği protokolü imzaladı.

KSO, SÜ ve HUDER tarafından imzalanan ilk protokolle sanayi işletmelerine insan kaynağı yöneticisi yetiştirmek hedeflenirken, KSO ve SÜ ile imzalanan ikinci protokolle teknoloji fakültesinde okuyan öğrenciler 7+1 modeli ile sanayi işletmelerinde yetişerek üretime daha fazla katılacaklar.

Protokoller Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve HUDER Konya Şube Başkanı Av. Mustafa Acar tarafından imzalandı.

Sanayi tesislerine İK yöneticisi yetiştirilecek

İmza töreninde konuşan KSO Başkanı Memiş Kütükcü, eğitimin her zaman öncelikli çalışma başlıklarından biri olduğunu, bu alanda çeşitli kurumlar ile ortak işbirlikleri yaparak birçok sektöre nitelikli insan kaynağı kazandırdıklarını söyledi.

Konya Sanayi Odası, Selçuk Üniversitesi ve Hukuki Araştırmalar Derneği ile imzalanan ‘Eğitim İşbirliği Protokolü’ ile sanayi tesislerinin insan kaynakları yöneticisi ihtiyacının karşılanacağını vurgulayan Kütükcü, “İlk protokolümüz ile HUDER tarafından belirlenecek kursiyerlere, Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi verilecek. Bu eğitimi alan kursiyerlerimizin, sanayi tesislerimizde insan kaynağı yöneticisi olarak istihdam edilmelerini hedefliyoruz” dedi.

Mühendis adayları üretimi ve sanayiyi yakından tanıyacak

İmzaları atılan ‘İntörn Mühendislik ile Konya Sanayisine Uygun Mühendis Yetiştirilmesi’ protokolü ile de mühendis adaylarının sanayiyi daha yakından tanıyacaklarını ve mezun olduklarında iş hayatına atılmalarının daha kolay olacağını söyleyen Kütükcü, şöyle devam etti: “Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde eğitim gören intörn mühendisler sanayi işletmelerimizde staj yapacaklar. Makineleri, üretimi yakından tanıyacaklar. Böylece okulda gördükleri teorik dersleri sanayi işletmelerimizde pratiğe dönüştürecek ve kendilerini burada daha fazla geliştirecekler. İntörn mühendislerimiz, üretimin içinde yer aldıkları için mezun olduklarında iş hayatına atılmaları daha kolay olacak. Bu proje hem mühendis adaylarımız için hem de sanayi işletmelerimiz için gerçekten çok önemli bir fırsat olacak. 7+1 modeli ile uygulanacak olan bu projede öğrenciler, son yarıyıllarını işletmelerimizde geçirecek.”

Protokol, daha kaliteli mühendisler yetişmesine katkı sağlayacak

Daha sonra konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy da, Selçuk Üniversitesi’nin Konya’nın eğitim noktasında önemli bir merkezi olduğunu söyledi. Protokollerin daha kaliteli mühendislerin yetişmesine katkı sunacağını ifade eden Aksoy, “Üniversite olarak, yerli ve milli teknoloji noktasında her türlü çalışmaya öncü olma düsturu ile hareket ediyoruz. Bu kapsamda yapacağımız protokoller teknoloji fakültemiz aracılığı ile geleceğin mühendislerini yetiştirirken, daha uzman ve daha kaliteli mühendislerin yetişmesine de katkı sağlayacak. Bu anlamda çok anlamlı. Diğer taraftan da topluma hizmet noktasında HUDER ile birlikte üniversite-sanayi ve STK ayağının da buluşması noktasında çok kıymetli bir iş birliği protokolü imzalıyoruz. Bu alanda yapılacak çalışmaları önemsiyoruz. İnşallah hayırlı olur” ifadelerini kullandı.

İş davalarında azalma olacak

HUDER Konya Şube Başkanı Mustafa Acar da, nitelikli insan kaynakları yöneticileri sayesinde iş davalarında azalma olacağını söyledi. Acar, “Nitelikli insan kaynakları yöneticilerinin yetiştirilmesi için bu kursların sertifikalı olarak yapılmasına karar verdik. Bu konuda ortak iş birliği yapıyoruz. Bunun neticesinde sanayicilerimiz nitelikli insan kaynakları yöneticisine kavuşacak. Hem evraklarını daha düzgün ve nitelikli tutacaklar, hem çağın gereklerine ayak uyduracaklar hem de iş davalarında nispeten bir azalma olacak” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokollerin imzaları atıldı.