Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Haberler

KSO’DA YENİ KGF DESTEK PAKETLERİ ANLATILDI

KSO’DA YENİ KGF DESTEK PAKETLERİ ANLATILDI


Konya Sanayi Odası ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde “KGF Yeni Destek Paketleri Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi. KGF Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölüm Müdürü Şennur Gökçe Baran tarafından online olarak verilen seminerde, KGF’nin yeni destek paketleri olan “Yatırım Destek Paketi”, “İhracat Destek Paketi” ve “İşletme Harcamaları Destek Paketi” konuları ele alındı. 
Yatırımın yüzde 70’ine kadar yatırım kredisi kullanılabiliyor
Yatırım Destek Paketi’nin 25 milyar TL kefalet limitine sahip olduğunu söyleyen Baran, “Bu destek ile öncelikli olarak imalat sanayinde faaliyette bulunan işletmelerle, ihracatçı işletmeler başta olmak üzere yatırım yapmayı planlayan KOBİ ve KOBİ dışı işletmelerin yatırım ve yatırıma bağlı işletme harcamalarının finanse edilmesi amaçlanmaktadır. Yatırım kredilerinde 24 ay ödemesiz dönem dahil azami 120 ay vade, işletme kredilerinde de 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 36 ay vade bulunuyor. Burada KOBİ’ler için kredi üst limiti 35 milyon TL, KOBİ dışı için 100 milyon TL olarak belirlenmiş durumda. Yatırımın yüzde 70’ine kadar yatırım kredisi kullanılabilmektedir” dedi. 
İşletme sermayesine destek
İşletme Harcamaları Destek Paketi’nin de KOBİ ve KOBİ dışı firmalara kullandırıldığını aktaran Baran, KOBİ’ler için kredi üst limitinin 5 milyon TL, KOBİ dışı firmalar için kredi üst limitinin 20 milyon TL olduğunu söyledi. Baran, “Bu destek paketi, KOBİ ve KOBİ dışı firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarını kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla karşılamak üzere tahsis edilmiştir. 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 30 ay vade sunuluyor. Kartlı ödeme sistemi üzerinden kullanımlar için azami 12 ay kullanma süresi bulunuyor” ifadelerini kullandı. 
İhracatçı firmalara 25 milyon TL’ye kadar kredi imkanı
İhracat Destek Paketi’nin de KOBİ’ler için 25 milyon TL üst limiti olduğunu belirten Baran, “Bu destek paketiyle, ihracatçı veya döviz kazandırıcı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler ile mevcutta ihracatçı olmayan ancak ihracat potansiyeli taşıyan KOBİ’lere destek sağlanıyor. Böylece,  ihracat hacimlerinin ve ihracatçı firma sayısının artırılması amaçlanmaktadır. 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 24 ay vade sunuluyor. Reeskont kredilerinde de azami ödemesiz dönem 12 ay olarak uygulanacaktır” şeklinde konuşu. 

Program soru ve cevaplar ile devam etti.