Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

BATARYALAR VE ATIK BATARYALARA İLİŞKİN YÖNETMELİK

BATARYALAR VE ATIK BATARYALARA İLİŞKİN YÖNETMELİK

duyuru-ust-2.jpg (26 KB)

BATARYALAR VE ATIK BATARYALARA İLİŞKİN YÖNETMELİK

Sayın Üyemiz;

TOBB’dan alınan yazıda, Ticaret Bakanlığı’ndan alınan yazıya atfen, Avrupa Birliğinde bataryalar ile atık bataryalara ilişkin üretimden yeniden kullanımına ve geri dönüşümüne kadarki sürecin düzenlenmesi, bataryaların daha güvenli ve sürdürülebilir olması ve AB'nin bataryalarda daha rekabetçi olması ile ilgili Yönetmelik, 28 Temmuz 2023 tarihli ve L 191/1 sayılı AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanmıştır.  Yönetmelikle ilgili özet bir bilgi aşağıda sıralanmıştır:

-Söz konusu Yönetmelik tüm atık taşınabilir piller, elektrikli araç bataryaları, endüstriyel bataryalar, çoğunlukla araçlar ve makineler için kullanılan marş, yıldırım ve ateşleme (SLI) bataryaları ile elektrikli bisikletler ve e-scooter'lar gibi hafif araçlar için bataryalar dahil olmak üzere tüm bataryalar için geçerli olacaktır.

-Yönetmelik, yalnızca AB'de üretilen değil, AB pazarına sunulan tüm bataryaları kapsamaktadır. Bu nedenle AB pazarına arz edilen ürünlerde olduğu gibi uygunluk değerlendirme prosedürleri ve onaylanmış kuruluşlar aracılığıyla ürün mevzuat uyumunun gerçekleştirilmesini gerektirmektedir.

-Bataryaların kullanım ömrü sonlandıktan sonra nasıl muamele edileceğine ilişkin düzenlemeler de kapsama girdiğinden, geri dönüşüm pazarlarının ve atık bataryalardan elde edilen ikincil ham madde için pazar oluşturulmasının desteklenmesi beklenmektedir.

-Üreticilerin, AB pazarına ilk kez sundukları bataryalara ilişkin Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (Extended Producer Responsibility-EPR) getirilmektedir.

-Bataryaların izlenebilmesi amacıyla, bataryaların modeli, içeriği ve geri dönüşüm koşulları gibi detaylı bilgilerin yer aldığı Dijital Batarya Pasaportu uygulamasına geçilecektir.

-Yönetmelikte belirlenen dönemler sonrasında, bataryaların içeriğindeki kobalt, nikel, kurşun ve lityumun ne oranda atık bataryalardan elde edilebileceğine dair kurallar getirilmektedir.

Yayımını takip eden 20. günde yürürlüğe girmesi öngörülen Yönetmeliğe aşağıdaki bağlantı aracılığıyla erişim sağlanabildiği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla

BATARYALAR VE ATIK BATARYALARA İLİŞKİN YÖNETMELİK