Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

DIŞ TİCARET VERİ SİSTEMİ (DTVS)

DIŞ TİCARET VERİ SİSTEMİ (DTVS)

 Sayın Üyemiz,

 

 

Dış Ticaret Müsteşarlığı bünyesinde, Dış Ticaret Veri Sistemi (DTVS) adında bir yazlım çalışmasının  sürdürüldüğü, bu sistem ile tüm izin ve uygunluk başvurularının belge üretilmeksizin yapılıp sonuçlandırılması ve firmalara iletişimin elektronik ortama taşınmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

 

Bu sistem ile tüketicilere ve firmalara kaliteli ve güvenli ürünlerin sunulması, “riskli” ürünlerin ve firmaların daha iyi bir şekilde takibi, ayrıca üretici ve ihracatçıların gümrüklerde bekleme sürelerinin azaltılmasının hedeflendiği belirtilmektedir.

 

Bu çerçevede, 18.10.2010 tarihli ve 27733 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2010/41 sayılı “Dış Ticaret Veri Sistemine İlişkin Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği” ile Dış Ticarette Standardizasyon mevzuatı uyarınca ihracat ve ithalat faaliyeti gerçekleştiren firmaların elektronik ortamda tanımlanması ve bu firmalar adına işlem yapacak kullanıcıların yetkilendirilmesi hakkında usul ve esasların belirlendiği bildirilmektedir.

 

Söz konusu tebliğ ile firmaların DTVS’ ye giriş yaparak sistemi kullanmaya hazır olmaları amaçlanmıştır. İşlemlerinin iki aşamada gerçekleştirileceği, bu çerçevede ilk aşaması firmanın sistemde tanımlanması, ikinci aşama ise, tanımlanması yapılmış olan firma adına DTVS’ de işlem yapacak kişilerin kullanıcı olarak yetkilendirilmesi olarak belirtilmektedir.

 

Bilgilerinize rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

 

Konya Sanayi Odası Başkanlığı

<< İlgili Tebliğ için tıklayınız  >>