Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

HİJYEN EĞİTİMİ BELGESİ UYGULAMASINDA SON GÜNLER

HİJYEN EĞİTİMİ BELGESİ UYGULAMASINDA SON GÜNLER

 HİJYEN EĞİTİMİ BELGESİ UYGULAMASINDA SON GÜNLER

 

·        Gıda Üretim ve Perakende İşyerleri,

 

·        İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri,

 

·        Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler,

 

·        Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler,

 

·        Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları,

 

 

Sayın Üyemiz,

 

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ 05.07.2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Yönetmeliğin geçici birinci maddesi gereğince; Yönetmelik kapsamında bulunan yukarıda belirtilen iş yerlerinin sahipleri ve işletenleri, Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içinde çalışanlarının Yönetmelikte belirtilen eğitimleri almalarını sağlamakla yükümlüdürler. Eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün İl/İlçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Turizm Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüleri tarafından verilmektedir.

 

Yönetmelik kapsamında eğitim alması gereken işyerlerinde çalışanların, bizzat çalışıyorlar ise işyeri sahipleri ve işletenlerinin bulundukları il/ilçedeki bahsi geçen Eğitim Kurumlarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 1 nci fıkrası gereğince; eğitimi, çalışanlarına kendi imkanlarıyla vermek isteyen işyerleri ilgili Eğitim Kurumlarına müracaat ederek bu kurumların denetiminde bu eğitimleri verebilirler. Katılımcılara “E-YAYGIN Otomasyon Sistemi” üzerinden kurs bitirme belgesi verilecek olup, kişi gıda sektörünün herhangi bir alanında hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilecektir.

 

05 Temmuz 2014 tarihinden sonra yapılacak denetimlerde BELGE almamış olan her bir çalışan ayrı ayrı değerlendirilerek kişi başı 250 ile 1.000.- TL arasında cezai işlem uygulanması öngörülmektedir.

 

İlgili üyelerimize tekrar hatırlatır, Ramazanınızı tebrik ederiz.

 

KONYA SANAYİ ODASI

BAŞKANLIĞI