Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

İHRACATTA KULLANILAN AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİNE DİKKAT!

İHRACATTA KULLANILAN AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİNE DİKKAT!

İHRACATTA KULLANILAN

AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİNE DİKKAT!

 

 

Sayın Üyemiz,

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atfen; ihraç edilen ürün beraberinde kullanılan ahşap malzemeleri hakkında 2014 yılının ilk 8 ayına ait 51 adet bildirim alındığı, alınan bu bildirimlerde söz konusu ahşap ambalaj malzemelerinin ISPM15 (Uluslararası Bitki Sağlığı Önlemleri – Ahşap Ambalaj Materyali) standartlarına uygun olmadığının bildirildiği belirtilmektedir.

 

Aynı yazıda, söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin 04.12.2011 tarih ve 28132 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre işaretleme yetkisi alan firmalar tarafından ısıl işleme tabi tutulmuş ve işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmektedir.

 

Ülkemizin aldığı bu tür bildirimlerin tekrar etmemesinin ülkemiz ihracatı açısından önemli olduğu dikkate alınarak ihracatçılarımızın azami itina göstermelerini önemle rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

KONYA SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI