Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

İNSAN TÜKETİMİ AMACIYLA KULLANILMAYAN HAYVANSAL YAN ÜRÜN İTHALATI

İNSAN TÜKETİMİ AMACIYLA KULLANILMAYAN HAYVANSAL YAN ÜRÜN İTHALATI

 

Sayın Üyemiz,

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden alınan insan Tüketimi Amacıyla Kullanılmayan Hayvansal Yan Ürün İthalatı 24 Aralık 2011 tarih ve 28151 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan insan Tüketimi amacıyla kullanılmayan hayvansal yan ürünler yönetmeliği’nin  36’ıncı maddesinin 5 inci fıkrası gereğince 01.01.2014 tarihinden  itibaren Avrupa Birliği tarafından yayımlanmış onaylı işletme listesinin kabul edilmesi,  listede yer almayan ülke/bölge/işletmeler için ise  Bakanlığımızca onaylama prosedürlerinin  yürütülmesi hususu uygun mütalaa edilmişti.

 

Söz konusu yönetmeliğin geçiş hükümleri bölümünde “GEÇİCİ MADDE 1- (1) İşletme ve tesisler, 13.12.2014’e kadar bu yönetmelik hükümlerine uyum sağlar. Uyum sağlamayan işletme ve tesislere 410inci ve 45 inci maddelerdeki hükümler uygulanır” hükmü yer almakta olup, ülkemizdeki hali hazırda faaliyette bulunan insan tüketimi amacıyla kullanılmayan hayvansal yan ürün işletmelerinin Bakanlığımızca kayıt altına alınması/onaylanması prosedürü 13.12.2014 tarihine kadar geçiş sürecindedir.

 

Bu Kapsamda, Bakanlığımızca uygulanan onaylama prosedürünün  yürütülmesi için ilave zaman gereksinimi olduğu düşüncesiyle, hayvansal yan ürünlerin ithalatına  yönelik söz konusu uygulama 13.12.2014 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

 

KONYA SANAYİ ODASI

BAŞKANLIĞI