Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

İTHALAT DENETIMLERI

İTHALAT DENETIMLERI


duyuru-ust-2.jpg (26 KB)

İTHALAT DENETIMLERI

Sayın Üyemiz,

İlgi (a)'da kayıtlı yazımızla, Türk Standartları Enstitüsü'nün ithalat denetimlerine ilişkin takip ettiği usul ve esaslar, yaptığı çalışmalar ile anılan kurumun konu hakkındaki görev ve sorumluluklarına dair bilgi verilmişti.

Bu defa, ekte bir örneği sunulan ilgi (b)'de kayıtlı yazıda detayları verilen mevzuat çerçevesinde, fiili denetime tabi tutulan eşyaya ilişkin başvuruların yapıldığı BelgeNet sistemi üzerinden ithalatçı firmalara kendileri tarafından ithalat sürecinin görüntülenebilmesi/yürütülebilmesi amacıyla yetki verilebilmesi ve var olan yetkilerin de güncellenebilmesi kapsamında hazırlanan yol gösterici nitelikte bir videoya ait erişim linki paylaşılmıştır.

Yazıda ayrıca, söz konusu fiili denetim süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla farklı görüş ve önerilerin değerlendirmeye alınabileceği iletilmiştir.

Bu itibarla, konu hakkında varsa görüş ve önerilerinizi(ozlem.ozkan@tobb.org.tr) 24 Nisan 2023 tarihine kadar iletilmesi rica olunur.

KONYA SANAYİ ODASI BAŞKANIĞI

İthalat Denetimleri Hakkında