Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

İTHALATÇI VE İHRACATÇI ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE “YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ EĞİTİMİ” (14 MART 2014)

İTHALATÇI VE İHRACATÇI ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE “YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ EĞİTİMİ” (14 MART 2014)

“YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ EĞİTİMİ”

(14 MART 2014)

Ülkemizin 2023 yılı  ihracat hedefleri doğrultusunda, ticaret erbabının uluslararası piyasalarda daha çok tercih edilmesi ile rekabet gücünün arttırılarak, ihracatımızın desteklenmesine katkı sağlanması amacıyla; 10.01.2013 tarihli 28524 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği ile Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (AEO Authorized Economic Operator) süreci başlatılmıştır.

ABD, Avrupa Birliği Ülkeleri, Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerde mevcut olan bu uygulama, ülkelerin karşılıklı tanıma anlaşmaları ile ticaret erbabına Uluslar arası özel bir statü kazandıracaktır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü; Gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan bir statüdür.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası ile Talebe ve Ek Şartlara Bağlı olmaksızın Bütün Yetkilendirilmiş Yükümlülerin Yararlanabildiği Kolaylıklar  ;

- Eksik belgeyle beyanda bulunabilme,

- Kısmi teminat uygulamasından faydalanabilme,

- Mavi hattan yararlanabilme,

- Azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme,

- Beyannamenin belge kontrollerine tabi tutulması halinde kontrollerinin öncelikle yapılması,

- Beyanname kapsamı eşyanın muayeneye tabi tutulması halinde muayenenin öncelikli yapılması,

Talebe ve Ek Şartlara Bağlı Olarak Yetkilendirilmiş Yükümlülerin Yararlanacağı Kolaylıklar;

- İhracatta yerinde gümrükleme uygulaması kapsamında ihracat yapabilme

- İzinli gönderici yetkisi kapsamında taşımacılık yapabilme

- Götürü teminat uygulamasından faydalanabilme

-Onaylanmış İhracatçı Yetkisi (ATR Dolaşım Belgesi- Fatura Beyanı ve EUR düzenleyebilme)

Bu kapsamda, Siz Değerli İthalatçı ve İhracatçı Üyelerimizi bilgilendirmek üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Uzmanlarının katılımıyla düzenlenen eğitime katılımınızı bekleriz.

Tarih   : 14 Mart 2014 Cuma

Saat     : 14.00

Yer      : Konya Sanayi Odası  Konferans Salonu

KONYA SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI

        

EĞİTİMCİ KATILIM FORMU

Firma Ünvanı                            : ...................................................................................................................................

Katılımcıların Adı ve Soyadı    : ...................................................................................................................................

                                                   : ...................................................................................................................................

                                     

Lütfen bu formu doldurarak, Konya Sanayi Odası’nın  248 93 51 nolu faksına  veya dticaret@kso.org.tr e-mail adresine iletmeniz rica olunur. Eğitim ile ilgili bilgileri Odamız personeli Dış Ticaret Memuru Aysun UYSAL’dan (dahili:114) öğrenebilirsiniz.