Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Duyurular

KONYA ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PANELİ

KONYA ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PANELİ

 

 

 

Sayın Üyemiz,

 

Biyolojide iki farklı canlının birlikte hareket ederek tek bir organizma gibi hareket etmesi anlamına gelen “SİMBİYOZ” kavramının son yıllarda endüstri alanına uyarlanması ile doğan “ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ” kavramı iki veya daha fazla endüstriyel işletmenin birbirleri arasında hammadde atık veya enerji değişimi olarak kabul edilmektedir.

 

Endüstriyel Simbiyoz, özellikle birbirine coğrafi olarak yakın konumda olan iki endüstriyel işletmenin başta daha fazla rekabet gücüne sahip olabilmek ve bunu yaparken de ekolojik açıdan tahribatı en aza indirmek amacıyla aralarında kurduğu ortaklık ve dayanışmayı esas almaktadır. Bu sayede işletmeler çevresel açıdan sürdürülebilir, ekonomik açıdan ise daha yenilikçi kaynak kullanımı noktasında bir araya gelmektedir.

 

Diğer yandan Endüstriyel Simbiyoz yalnızca iki işletme arasındaki ortaklık değil orta ve uzun vadede ayrıca inovasyon, yenilik ve kümelenme gibi ulusal ve bölgesel ekonomi politikalarını da destekleyen bir yaklaşımdır.

 

Bu kapsamda Mevlana Kalkınma Ajansı Koordinasyonunda, Konya Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası işbirliğinde “ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PANELİ” gerçekleştirilecektir. Panel kapsamında ES uygulamalarının özellikle ulusal politika belgelerinde de bir endüstriyel büyüme odağı olan Konya için önemi, bu konuda neler yapılabileceği, dünya genelinde bu konuda yapılan çalışmalar ile Türkiye genelinde gerçekleştirilmiş başarılı uygulama örnekleri Konya sanayicisine aktarılacaktır.

 

Sanayicimizin bu konuda bir farkındalık yaratılması ve yeni yol haritalarının belirlenmesi açısından önem arz eden PANEL’e teşriflerinizi bekler, saygılar sunarız.

 

KONYA SANAYİ ODASI
BAŞKANLIĞI

Tarih  : 16 Ekim 2014 – Perşembe 

Saat    : 14.00

Yer     : Konya Sanayi Odası Konferans Salonu

 

PROGRAM :

14.00 – 15.15             1.OTURUM

- Ahmet AKMAN (Moderatör)

  Mevka Genel Sekreteri

- Ferda ULUTAŞ

  TTGV Çevre Projeleri Koordinatörü (Endüstriyel Simbiyoz ve İskenderun Körfezi Projesi)

- Prof.Dr.Göksel DEMİRER (Ankara OSTİM OSB’de Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Belirlenmesi )  

  ODTÜ Öğretim Üyesi

- Merve BÖGÜRCÜ (Endüstriyel Simbiyoz Uygulama Örnekleri ve Sağlanan Kazanımlar)

  TTGV Uzmanı

15.15 – 15.30             ARA

15.30 – 16.15             2.OTURUM

- Ömer ÖZER (Çeşitli Atıkların Kireç Fırınlarında Yakıt Olarak Değerlendirilmesi)

  Nur Kireç San.Tic.Ltd.Şti. Üretim Müdürü

- Vural AKYAZAN (Konya Şeker A.Ş. Endüstriyel Simbiyoz Uygulamaları)

  Konya Şeker A.ş. İş Birimi Koordinatörü

- Ali TUNCEL (Konya Şeker A.Ş. Endüstriyel Simbiyoz Uygulamaları)

  Konya Şeker A.Ş. Proje ve Yeni Yatırımlar Koordinatörü)

16.15 – 16.45             Soru – Cevap

16.45 – 17.00             Kapanış ve Teşekkür Konuşmaları

 

 

 

 

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PANELİ KATILIM FORMU

( 16 Ekim 2014 – Perşembe  / Saat : 14.00 )

 

 

Firma Adı                  : .................................................................................................................

 

 

Katılımcı Adı             : .................................................................................................................

 

 

Tel / Faks No             : ..................................................................................................................

 

 

Lütfen bu formu doldurarak en geç 15 Ekim 2014 tarihine kadar Konya Sanayi Odası’nın 248 93 51 nolu faksına yada kso@kso.org.tr e-posta adresine iletiniz.