Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
KONYA OTOMOTİV YAN SANAYİ İŞ KÜMESİ

KONYA OTOMOTİV YAN SANAYİ İŞ KÜMESİ

logo.jpg (114 KB)

Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi bölgede oluşturulan ilk kümedir. Küme Konya Sanayi Odası desteği ile 2008 yılında kurulmuştur. Otomotiv sektöründe oluşan bu kümelenme bölgede kritik rol oynayan diğer sektörler için de teşvik edici ve ilham olmuştur. Konya’da yürütülen bu küme başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürmesi ve sonuçlarının alınmaya başlanması ile Türkiye’de de örnek olarak gösterilmiş, bölgedeki kümelenme çalışmalarını teşvik etmiştir. Nitekim ayakkabı, makine, bilişim, ana metal sanayiinde kümelenme çalışmaları otomotiv kümesinin oluşmasından sonra hızla ortaya çıkmıştır. Dış Ticaret Müsteşarlığınca gerçekleştirilen küme haritalama analizlerinde otomotiv kümesi sektörel yoğunlaşma ve kümelenme potansiyelinden dolayı pilot olarak seçilen on kümeden birisi olmuştur.

İşletmelerin kurumsal yapısının ve yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin artırılması, iş hacimlerinin genişlemesi ve OEM firmaları ile çalışabilirliklerinin artırılması kümenin vizyonu olarak belirlenmiştir.