Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Haberler

KSO’DA, ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER KONUŞULDU

KSO’DA, ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER KONUŞULDU

Konya Sanayi Odası tarafından “Uluslararası Sözleşmelerin Hazırlanması” online eğitimi gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Musa Aygül tarafından verilen eğitimde, uluslararası sözleşmelerin hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar anlatıldı.

Yazılı sözleşmelerin önemine değinen Aygül, sadece faturaya dayalı mal alım satımının pek çok riski bünyesinde barındırabileceğini ifade etti. Aygül, “Uluslararası sözleşmeler bakımından ilk önemli husus yazılı bir sözleşmenin hazırlanmasıdır. Uluslararası alanda yazılı sözleşmenin önemi, iç hukuktaki sözleşmeye nazaran daha önemlidir. Çok kısa da olsa bir yazılı sözleşme yapılması gerekir. Çünkü sözleşme tarafların anayasası olarak kabul edilir. Yazılı sözleşme muhtemel uyuşmazlıkları önler” dedi.

Yazılı sözleşmede yer alması gereken içeriklere de dikkat çeken Aygül, “Sözleşmede mutlaka tarafların hak ve yükümlülükleri yer almalı. Tarafların ihtiyaçları ve beklentileri sözleşmede somutlaşmış olmalı. Sözleme imzalanırken risklerde görülür. Sözleşme hükümlerine göre ne tür riskler ile karşı karşıya kaldıkları da açığa çıkabilir. Öngörülebilirliği sağlar. Sözleşme metninde, teslim edilecek malın niteliklerine yer verilebilir. Uyuşmazlığın  çözüm yöntemleri yer almalı. Bunlar kararlaştırılmazsa çok uzun süren davalar ile karşılaşılması mümkün” şeklinde konuştu.

Eğitim soru ve cevaplar ile devam etti.