Bu web sitesi sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitemizde en iyi deneyimleri yaşamanız için çerezleri kullanır.

Reddet Kabul Et
Haberler

TSE SEKTÖR BULUŞMALARI KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TSE SEKTÖR BULUŞMALARI KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk Standardları Enstitüsü tarafından, ‘TSE Sektör Buluşmaları ve Toplu Belge Töreni’ gerçekleştirildi. Konya sanayisinin başarıları ve TSE’nin sanayicilere yönelik hizmetlerinin anlatıldığı törende ayrıca, Konya’daki 14 firmaya da farklı alanlarda TSE belgeleri takdim edildi.

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törene Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, OSBÜK ve Konya OSB Başkanı Memiş Kütükcü, bölge sanayicileri ve davetliler katıldı.

Konya, dünyanın her yeri ile ticaret yapıyor

Törenin açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, Konya’nın, dünyanın her yere ile ticaret yapan, öncü sanayi şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Konya’nın üretimine ve ihracatına katkı veren tüm sanayiciler ile gurur duyduğunu söyleyen Büyükeğen, “Makineden otomotive, gıdadan savunma sanayine değin çok geniş bir sektörel yelpazeye, güçlü bir üretim ve ihracat potansiyeline sahibiz.  Artık dünyanın neredeyse tamamı ile ticaret yapıyoruz. 190 ülkeye 3 milyar dolar ihracat yapan bir endüstri şehriyiz. 687 fabrikamızın üretim yaptığı Konya Organize Sanayi Bölgemiz de Türkiye’nin 2. büyük OSB’si. Biz şehir olarak, bugün geldiğimiz nokta ile gurur duyuyoruz. Bu şehirde üretim yapan, taş üstüne taş koyan tüm sanayicilerimize, çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Üretimde ve ihracatta yakalanan başarı hikayesinin daha ileri taşınabilmesi için standartların önemli olduğuna da dikkat çeken Büyükeğen, standartların tüm dünyanın ortak dili olduğunu söyledi. Büyükeğen, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin’in sanayici olmasının, iş dünyası için büyük bir şans olduğunu da vurgulayarak, şöyle devam etti: “Biz Konya Sanayi Odası olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da TSE’miz ile her türlü işbirliğini yapmaya hazırız.”

Konya OSB, Türkiye’nin en büyük 2. OSB’si oldu

Daha sonra konuşan OSBÜK ve Konya OSB Başkanı Memiş Kütükcü de, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin başarıları hakkında bilgi verdi ve Konya OSB’nin Türkiye’nin en büyük 2. OSB’si konumuna geldiğini söyledi. Konya OSB’de 687 fabrikanın üretim yaptığı, 55 bin kişinin istihdam edildiği bilgisini paylaşan Kütükcü, 6. Kısım Genişleme Bölgesi’nde kamulaştırma süreçlerinin başladığını belirterek, “Çok kısa bir zaman öncesine kadar 23 milyon metrekare ile Türkiye’nin 3. büyük OSB’siydik. Ancak hamdolsun bugün 31 milyon metrekare ile ülkemizin 2. büyük organize sanayi bölgesi haline geldik. Geçtiğimiz ay, 6. Kısım Genişleme Bölgemizin 8 milyon metrekaresinde yer seçimi kesinleşti ve bölgemizde kamulaştırma süreçlerini başlattık. İnşallah bu genişleme bölgemizi de yatırıma kazandırmak için, ekibimizle birlikte çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Kütükcü, TSE’nin kalite ve güven demek olduğunu belirterek, TSE özel sektör iş birliğinin sürekli artırılması gerektiğini, problemlerin hep birlikte konuşarak çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sanayicilere birlikte hareket etme çağrısı

TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin ise, TSE’nin 68 yıldır ülkenin rekabet gücünü artırmak ve toplumun yaşam düzeyini yükseltmek için faaliyetlerini tarafsız, bağımsız bir şekilde sürdürdüğünü söyledi. Sanayinin gelişmesine yönelik faaliyetler ile piyasaların dengelenmesini sağladıklarını ifade eden Şahin, “Ülkemizin küresel pazarda güçlü olabilmesinin anahtarı, bölgesel ve uluslararası standardizasyon kuruluşlarında etkin olarak yer alabilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin sadece standartlara uyum sağlayan ülke değil, standartları belirleyen ülke konumuna gelmesi yönünde adımlar atmakta ve hedeflerimizi bu yönde belirlemekteyiz. Enstitü olarak kamunun ve iş dünyasının uygunluk değerlendirme alanında ihtiyaç duyduğu tüm sertifikasyon, belgelendirme, muayene-gözetim ve test hizmetlerini verebilecek güçlü bir yapıya ulaşmış durumdayız.  Böylesine önemli hedeflere ancak paydaşlarımızla birlikte ulaştığımız gerçeğini huzurlarınızda bir kez daha hatırlatıyor, sizlere birlikte hareket etme çağrımızı da yeniliyorum” diye konuştu.

Şahin, 2022 yılı faaliyetleri hakkında da bilgi vererek, 110 binden fazla deney gerçekleştirdiklerini, 2 bin 316 standart yayınladıklarını, 20 bin ürün belgesi, 9 bin yönetim sistemi belgesi ve 30 bin hizmet yeri belgesi verdiklerini ifade etti.

Altay’dan Konyalı sanayicilere teşekkür

Son olarak konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, istihdam oluşturmanın önemine dikkat çekti. Altay, şunları söyledi: “Şehri ne kadar büyütürsek büyütelim, burada yaşayan insanlara iş bulamazsak insanlar burada yaşamazlar. O yüzden istihdam çok önemli. Konya OSB’miz, şehrimizin en önemli istihdam merkezi oldu. Tüm sanayicilerimiz hakikaten büyük fedakarlık gösteriyorlar. Hepiniz bizim için birer kahramansınız. Ne kadar büyük zorluk çektiğinizi biliyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Konya Konya’mız adına teşekkür ediyorum.”

14 firmaya belgeleri takdim edildi

Konuşmaların ardından Konya’daki 14 firmaya TS EN ISO 9001 - Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 - Çevre Yönetim Sistemi, TS ISO 45001 - İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 50001 - Enerji Yönetim Sistemi, TS ISO 10002 - Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, TS EN ISO/IEC 17025 Deney Hizmeti Alınabilecek Laboratuvar Onayı Belgesi,  TS ISO/IEC  27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri verildi.

Belge alan firmalar şöyle:

HELVACIZADE GIDA İLAÇ KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.

AL METAL ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

HİDROKON KONYA HİDROLİK MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.

GENMOT GENEL MOTOR STANDART KRANK ŞAFT ENDÜSTRİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

UMUTEVİM ÖZEL EĞİTİM REHA. VE SAĞLIK İNŞ. MOB. SAN. VE TİC. İTH. İHR. LTD. ŞTİ.

KONYA KARBON SERTİFİKASYON VE PROJE GELİŞTİRME A.Ş.

KECHY GIDA A.Ş.

KONYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

DGN UNLU MAMÜLLER EKMEK GIDA İNŞ. MİMARLIK HAYV. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

INNOPARK KONYA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş.

SAFA TARIM A.Ş.

SELÇUKLU OTİZMLİ BİREYLER EĞİTİM VAKFI

İSMETAL ALÜMİNYUM İÇ VE DIŞ TİCARET SANAYİ LTD.ŞTİ.

PETEK KALIP AMBALAJ MAKİNELERİ PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş.